Koncesije koje je Donald Trump napravio Vladimiru Putinu na štetu Ukrajine potvrđuju napon Sjedinjenih Država u ratu invazije koju je vodio Rusija i prisiljava Europu da reagira. Je li mir moguć u ovom kontekstu? Po kojoj cijeni? Stručnjak sažima ciljeve stranaka uključenih u potragu za nagodbom sukoba.
• Pročitajte i: Kako smrzavanje vojne pomoći koju je odredio Trump prijeti opstanku Ukrajine
Ukrajina
Ukrajinci su od početka rata željeli u potpunosti nastaviti od izgubljenih teritorija. Ovaj cilj, međutim, danas više ne drži put.
Ukrajina ne samo da više ne može postići dobitak na bojnom polju, već više ne može računati na vojnu potporu Sjedinjenih Država, koju je upravo suspendirao Donald Trump.
Kyiv je stoga usmjeren na prekid vatre, uključujući dovoljno jaka jamstva sigurnosti kako bi spriječio Rusiju da je ponovno napadne u budućnosti.
Ova bi garancija mogla poprimiti oblik raspoređivanja stranih mirovnih trupa u određenim regijama i opskrbu vojnom opremom, ukazuju na ukrajinske čelnike.
Ukrajinski predsjednik Volodimyr Zelensky također češi da njegova vlada nikada neće prihvatiti da službeno popusti Moskvi izgubljene teritorije od 2022. godine.
“Velika je razlika između prihvaćanja, na pragmatičan način, da postoje okupirani teritoriji i priznaju da ti teritoriji sada legalno pripadaju Rusiji”, rekao je Dominique Arel, profesor ukrajinskog predsjedatelja studija na Sveučilištu u Ottawi.
Rusija
Prošli tjedan Kremlj je naveo da je službena aneksija regija …