Mexico City (AP) – Nakon šest desetljeća predanosti orguljama, Maestro Leo Krämer tretira instrument kao produžetak sebe. Ne treba čak ni ležati na to da bi čuo kako će zvučati pjesma.
“Zbog toga se zove orgulje”, rekao je Krämer. “Jer je živ.”
81-godišnji njemački redatelj i orguljaš bio je najnovija gostujuća zvijezda katoličke katedrale Mexico Cityja, gdje je nedavno otvorio sezonu koncerata svete glazbe.
Njemački redatelj i orguljaš Leo Krämer uvježbava koncert u katedrali Metropolitan u Mexico Cityju, u petak, 28. veljače 2025. (AP Photo/Ginnette Riquelme)
Naknadne prezentacije objavit će kanali društvenih medija nadbiskupije. Tijekom 2025. godine, raznolik raspon glazbenika, redatelja i zbora svirat će se jednom mjesečno. Očekuje se da će se Krämer vratiti na završni koncert u prosincu.
“Naš je cilj pozicionirati katedralu kao prostor u kojem možemo pohvaliti Boga i prenijeti ukus za dobru glazbu”, rekao je Arturo Hernández iz Organizacijskog odbora glazbenog festivala, tijekom nedavne konferencije za novinare. “Unutar tih zidova možemo pronaći čudesna umjetnička djela – slike, skulpture – ali glazbeni izrazi ponekad mogu proći nezapaženo.”
Ne za Krämera, to jest. U 1980 -ima izveo je koncert u istoj katedrali i bio je uzbuđen što je drugi put napravio svoja dva organa.
“Svaki organ predstavlja kulturu nacije”, rekao je. “To bi mogao biti jedan instrument, ali može biti izuzetno promjenjiv ovisno o njegovom podrijetlu.”
Povratak kući, u Njemačkoj, trenutak touchstone -a za organsku glazbu došao je s Johannom Sebastianom Bachom tijekom baroknog razdoblja, rekao je. I u Meksiku, gdje su domorodačke zemlje osvojene 1521. godine, organska glazba nastala je iz španjolske baštine nacije.
„Za europskog glazbenika poput mene, ulazak u veličanstveni prostor kao ovu katedralu, prilika za sviranje i slušanje ovih povijesnih instrumenata, je samo …